Dikkat Çekici Dudaklar İçin Makyaj Önerileri

0

Dudak Makyajı ve Daha Güzel Dudaklar İçin

Dudaklarınızın bir güzellik uzmanı kadar iyi boyamak istiyorsanız, ruj sürmeden önce fondöten ya da pudra sürmelisiniz. Sonra dudaklarınızın çevresini, gerektiği gibi dudak kalemi ile çizin ve bir kat ruj sürün; dudaklarınızın arasına bir kağıt mendil alın, rujun bir kısmı peçetenin üzerine çıkacaktır. Dudaklarınızı tekrar pudralayın ve pudradan sonra ikinci kat ruju sürün.

Renk Seçimi

Her şeyi ne kadar doğru yaparsanız yapın doğru rengi seçmezseniz yaptığınız makyaj boşa gidecektir. Dudak boyalarında da diğer makyaj malzemelerinde olduğu gibi renkler çoğunlukla günün modasına göre seçilir ama her tipin kendisine daha çok yakışan renkleri vardır. Sadece elbisenizin rengine göre ruj seçmek yeterli olmayacaktır. Eğer cilt renginize uygun ruj seçimi yapmazsanız makyajınız ile tam bir uyum içinde olmazsınız. İşte bu uyum için gözlerinizin rengi de oldukça önemlidir. Hangi göz rengine sahipseniz, ona göre uygun birkaç renk seçimi ayrıntısını sizlerle paylaşıyoruz.

Kahverengi ya da siyah Gözlü Olanlar: Kullanacağınız ruj hafif sarı tonlarda olmalıdır ama bunun da bir istisnası vardır. Mavi renk elbise giydiğinizde ruj hem sarı tonlara çalan renkte hem de mavi tonlara çalan renkte olmamalıdır. Kırmızı tonları tercih etmelisiniz. Sonbaharda da kestane rengi olmamak şartıyla esmer renklerde ve bronz tonlarda rujlar kullanabilirsiniz.

dudakmakyaji

Mavi Gözlü Olanlar: Kullandığınız rujun kırmızının maviye çalan tonlarında olması gereklidir. Yalnızca sarı ya da altın rengi elbise giydiğinizde sarı tonlara çalan rujlar kullanmalısınız.

Yeşil –Ela ve Gri Gözlü Olanlar: Siz daha ziyade açık renk rujlar kullanmalısınız.

Dudaklarımızı Nasıl Koruruz

Eğer dudaklarımıza gereken bakımı göstermemiş isek, aynaya baktığımızda göreceğiniz kuru, çatlamış ve çizgi çizgi yarılmış bir görüntü olacaktır. Dudakların bu denli yıpranmasının nedeni aşırı hassas olmalarına rağmen kendilerini koruyacak yağ bezlerinin olmamasıdır. Onları kötü hava şartlarından korumak için nemlendirici ve koruyucu özellikleri bünyesinde toplayan, özel parlatıcılar dan yararlanabilirsiniz. Bu şekilde çatlamalarını engelleyip daha fazla zarar görmelerini de önlemiş olursunuz. Normal rujlarda bu görevi görebilir, dudak üzerine yayıldıklarında tükürükten ve dudak hareketlerinden etkilenmeyen koruyucu ve dayanıklı bir katman oluştururlar.

Günümüzde birçok ruj markası zararlı ultraviyole ışınlarını süzen güneş filtrelerini, kolajen gibi nemlendirici maddeleri, yumuşatıcı yağlarla zenginleştirerek kullanıma sunmalıdır. Böylece dudakların rüzgar, soğuk ve güneşin bütün olumsuz etkilerinden korunması amaçlanmaktadır. Yani rujun görevi sadece yüzü güzelleştirip renk katarak canlandırmak değildir; aynı zamanda kirli hava, yakıcı güneş, rüzgar ve dondurucu soğuktan kötü şekilde etkilenmesini engellemektir. Ruj kullanımı aynı zamanda cilt kanserini de önler. Ruj kullanan kadınların dudak kanserine yakalanma olasılıkları erkeklerinkinden çok daha azdır. Bunun nedeni rujların uzun vadede, kansere yol açabilen ultraviyole ışınlarını tutan opak pigmentlere sahip olmalarıdır.

Yıpranmış dudakların eski tazeliklerini kazanmaları için doğal bakım malzemeleri de kullanılabilir. Örneğin geceleri yatmadan önce dudaklara sürülecek badem yağı onların yumuşak ve kadife gibi olmasını sağlayacaktır. Ağız kenarlarındaki derinin buruşması ve elastikiyetini kaybetmesi halinde yüzün diğer kısımlarındaki kırışıkların hafifletilmesinde kullanılan değişik kremlerden yararlanılabilir.

Kremler ve diğer kimyasal çarelerden başka yapılacak çeşitli egzersizler de yararlı olabilir. Ağız çevresindeki kasların formda kalmaları için bir aynanın karşısına geçerek a, e, i, o, u harflerini üzerilerine basarak tekrar etmelisiniz.

Düzenli olarak uygulayacağınız bu birkaç küçük hareket ve bakım önerileriyle, dudaklarınızın nasıl parladığına ve daha sağlıklı bir hale geldiğine hayret edeceksiniz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.