Damar Temizliğine Yardımcı Besinler

Dengesiz ve kötü beslenmenin en önemli sonuçlarından biri damar tıkanıklığına neden olmasıdır. Hele bir de bu kötü beslenme alışkanlıkları sigara alkol gibi zararlı maddelerle birleşince damar tıkanıklığı daha da artmaktadır. Dünyadaki ölümlerin yarıya yakını da damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişmektedir. Biz de bu yüzden damar tıkanıklığı için besin tavsiyeleri vermeye karar verdik. Bol bol tüketin ve sağlıklı beslenmeye çalışın.

Yeşil Çay: Yeşil çay çok faydalı bir çaydır. Siyah çay yerine her gün içeceğiniz 2 – 3 fincan yeşil çay damarlara zarar veren oksidatif stresi azaltır. Damarların temizlenmesine yardımcı olur. Kolesterolü düşürür ve antioksidanları sayesinde vücudu korur.

Tarçın: Tarçın antioksidan deposu olmasıyla bilinir. Kandaki şekeri düşürmesiyle damarlar için çok faydalıdır. Araştırmalar günde 1 çay kaşığı kadar tarçın tüketmenin kandaki yağ oranını %26 kadar azalttığını göstermiştir.

Zerdeçal: Zerdeçal damarlarda yağ depolanmasını önler. Damar temizliğinde çok etkilidir. Damar sertliğine karşı da oldukça faydalıdır.

Bademin Önemini Farkedin

Tam bir E vitamini deposu olan badem lif ve çözülebilen yağlar açısından da çok zengindir. İçeriğindeki yüksek antioksidan oranıyla da damarları korur.

Yulaf: Öğünlerinize ekleyeceğiniz yulaf ve yulaf ekmeği kolesterolü düşürerek, damar temizliğine yardımcı olur.

Brokoli: Kalsiyum yönünden en zengin bitkilerden olan brokoli damardaki kalsiyum oranını dengelemede işe yarar. K vitamini ve lif açısından çok zengindir. Bu sayede kolesterolü düşürerek tansiyonu ayarlar.

Nar: En leziz meyvelerden olan nar, yüksek antioksidan içeriği ile de bilinir. Damarları temizleyerek kan akışını arttırmada faydalıdır.

Zeytinyağı: Akdeniz’den gelen sağlık kaynağı zeytin ve zeytinyağı Akdeniz ülkelerinde kalp ve damar rahatsızlıklarının diğer ülkelere göre daha az görülmesinin en önde gelen nedenlerinden biridir. Yemeklerinizde ve salatalarda zeytinyağı kullanmaya gayret edin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.