Çocukların Yıkanma Korkusu Nasıl Atlatılır?

 

Çocukların suyu sevdiğini iyi biliriz ama bu afacanlar suyu oynamak ve şirinlik yapmak için severler. Ancak konu bu sevdikleri suyla yıkanmaya gelince zevk olan su tepkisel isteksizliğe dönüşür. Hatta o dakikalarda o çok sevdiği suyu gözleri dahi görmez. Peki hiç düşündünüz mü çocuklar neden yıkanmaktan korkarlar?

Uzmanlara göre çocukların yıkanma korkusu, sonradan oluşan bir olgudur, korku insana doğuştan gelmez sonradan öğrenilir. Bu açıdan bakarsak çocukların yıkanma korkusu;tatsız tecrübelerden yani fazla sıcak ya da fazla soğuk olan su yüzünden yanması, üşümesi veya gözlerine şampuan kaçması nedeniyle aynı acıyı ya da korkuyu yaşamamak için tepkilerinden ibarettir.

Eşinizin, sizin ya da çocuğunuzla ilgilenen kişinin de yıkanırken gösterdiğiniz tavır o kadar önemlidir ki, nihayetinde yıkanmak çocuklar için yeni deneyimlerden ibarettir ve deneyimlerde çocuklar çevresindeki davranışlara bakar ve bu davranışları taklit eder, yani kişinin tedirgin olması çocuğun da tedirginliğini tetikler.

Çocukların hayal dünyası o kadar geniş ve zengindir ki, onları anlamak gerekir yıkanırken de daha dikkatli olmak gerekmektedir. Korkularını anlamak, belirsizliklerini fark etmek onlara yardımcı olma yollarını da açacaktır. Mesela hayal dünyasında küvetin giderinden giden su gibi kendisinin de akıp gideceğini sanması çocukların yıkanma korkusunu bambaşka bir korkuya dönüştürür.

Çocukların yıkanma korkusu yaşamamaları için, öncelikle onların küveti kuru keşfetmelerine olanak sağlayabilirsiniz, oraya alışması için su koymadan oyuncaklarını da küvetin içine koyarak oynamasını ve eğlenmesini sağlayın ve oranın aslında zevkli olduğunu bilinçaltında hissetsinler. Sevdiği bir oyuncağıyla yıkanmasına izin verin hatta siz de eğlencesine katılın. Asla yıkanması için zorlamayın ve sakin bir şekilde oyun alanı olarak görmesini sağlayın çocuklarınıza bu tedirgin anlarında hassas ve anlayışlı olun bakın nasıl yıkanma korkusunu yeniyorlar.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.