Çocuklar İçin Kahvaltı Nasıl Olmalı

Okul çağına gelmiş olan çocuklarımızda kahvaltı büyük bir önem taşımaktadır. Güne zinde başlayıp dersleri daha iyi anlayabilmeleri için kahvaltı olmazsa olmazdır. Fakat pek çok çocuk sabahları okula gitmeden önce hazırladığımız kahvaltıyı yapmak istemez. Bu yüzden çocuğumuzla aramızda bir çatışma başlar. O kahvaltıyı yedirmeye çalışma çabaları yok mu ömrümüzden ömür götürür. Peki, biz annelerin bu kadar güzel kahvaltı sofraları hazırladığı çocuklarımız niçin kahvaltıyı reddedip kahvaltıdan kaçar. Bunu hiç düşündük mü bilmem ama ben düşünüyorum hep. Bazen kahvaltıda bazen de kendimde suç arıyorum.

cocuk-kahvalti

Öncelikle çocuklarımızın kahvaltılarında süt, peynir ve yumurta üçlüsü mutlaka olmalıdır. Protein ve kalsiyum alımı için bunlar şart. Ardından elimizden geldiğince kahvaltılarında ceviz bulunduralım. Ceviz beyin gelişimleri için birebir bir besindir. Pekmez ve bal kansızlık için birer önlem olacaktır. Kahvaltılarda ev yapımı mis gibi kokan reçellerin olmasına özen gösterin. Reçelleriniz ev yapımı olsun çünkü dışarıda satılanlarda farklı çeşitlerde şekerler kullanılmakta ve bunlarda çocuklarımız için zararlı olabilmektedir. Kahvaltılarda çocuklarımıza içecek olarak asla çay vermeyelim. Onların büyüme ve gelişlimi için öncelikli olarak süt içmesi gerekir. Fakat arada bir taze sıkılmış meyve sularından da çocuklarımıza içirebiliriz.

Family breakfast

Vitamin ve mineral kaynağı olan sebze meyvelerden çocuklarımıza yedirtelim. Kahvaltı sofrasında salatalık, domates, maydanoz gibi sebzelere yer verelim. Çok fazla ekmek tüketmelerine izin vermeyelim. 2-3 dilim ekmek onlar için ideal olacaktır. Bazen çocuklarımız kahvaltıda çorba içmek isteyebilir. Onlara sıcak bir çorba içirmenin de pek çok yararı olacaktır. Her gün aynı menüleri kahvaltı sofrasında bulundurmaktansa arada bir çocuklarınızın hoşlanacağı gözleme, börek, omlet tarzı yiyeceklerde sofrada bulunmalıdır. Emin olun ki bu şekilde hazırlanmış bir kahvaltı sofrasına hiçbir çocuk hayır diyemeyecektir.

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.