Çocuğunuzun Vicdanını Tanıyor Musunuz?

 

Vicdan bebekliğimizde başlayıp gelişen ve tüm yaşantımız boyunca devam eden bir meziyettir. Kimisi doğru yaşam kuralı der kimisi ahlak, kimisi empati der ama hepsinin Türkçesi vicdandır. Tahammül sınırlarını zorlayan, hırçın ve egosu yüksek bir toplum olmaya başladığımızdan, çocuğumuzun iyilerle karşılaşması temennisinin yanı sıra çocuğunuzu iyi ve ahlaklı eğitip, çocuğunuzun vicdanı ile düşünmesini sağlayarak iyileri toplumda egemen kılmak için çabalamamız gerekiyor. Çünkü sonraki neslimizi biz yetiştiriyoruz ve ne ekersek onu biçme günümüz muhakkak gelip çatacak…

Vicdanın, doğuştan gelen özelliklerine tecrübe eklenmiş ve bu şekilde şekillenmiş olacağını ileri süren uzmanların yanı sıra çocuğun vicdanı tamamen sonradan öğrendiği ileri sürenler de vardır. Nihayetinde iki kuramın da ortak noktası öğrenmedir. Peki bu vicdan ahlakını kimden öğrenir çocuk? Değerlerini içselleştirmiş ve bunu uygulayan anne ve babadan öğrenir. Örf adet, dini kurallar gibi vicdanı da anne babadan rol model yöntemiyle öğrenir ve kendince şekillendirerek vicdan olgusunu oluşturur. Peki çocuğunuzun vicdanını tanıyor musunuz? Sizden ne kadarını, nasıl öğrendiğini ve nasıl şekillendiğini merak ediyor musunuz?

Çocuğunuzun vicdanı öğrenmesi doğal bir süreç olduğu için özel bir eğitime ihtiyaç duyulmaz, ailenin normal yaşantısında bahsettiğimiz gibi rol model öğrenme ile çocuk bu değeri şekillendirerek alır. Mesela top oynarken cam kıran çocuğa vurup kötü davranırsanız, biri sana kötü davranırsa sen de şiddetle cevap verebilirsin mesajını bilinçaltına verirsiniz. Hal böyle olursa da çocuk iyi şey yapmakla kötü şey yapmanın farkını kavrayamıyor. Dolayısıyla kurduğunuz otoritede uslu bir çocuk olup, yokluğunuzda iradesinin hükmünü yaşayabilir. Halbuki olması gereken iç kontrolünü kullanması ki buna vicdan denir. Sahi Siz çocuğunuzun vicdanını tanıyor musunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.