Cilt Lekeleri ve Kırışıklık İçin Zerdeçal Yüz Maskesi

zerdeçal yüz maskesi

Zerdeçal, Asya’ya özgü bir bitkidir. Hem yemeklere lezzet vermek, hem de cilt bakım karışımı yapımında kullanılır. Zerdeçal yüz maskesi ise zararlı kimyasallar içermediği ve bazı cilt sorunlarına faydalı olduğu için popülerlik kazanmaya başlamıştır. Evde zerdeçal yüz maskesi yapımı ve maskenin nasıl uygulanacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Zerdeçalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, iltihap ve tahrişi azaltma potansiyeline sahiptir. İltihap ve tahriş diğer cilt hastalıklarını kötüleştirebilir. Bu nedenle düzenli olarak zerdeçal yüz maskesi kullanmak yardımcı olabilir.

 1. İlhitaplanmayı Azaltır

Zerdeçalın içerdiği aktif bileşikler olan Kurkuminoid’ler, artritte iltihaplanmayı azaltmak için kullanılır. Bu potansiyel iltihap giderici etkiler cildinize de yardımcı olabilir.

Zerdeçal sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları ile ilişkili iltihaplanmalarda muhtemel faydalar sağlayabilir.

 1. Bakteri Önleyici Etkileri

Zerdeçal ayrıca akne ve enfeksiyona neden olan bakterileri önleyebilir ve tedavi edebilir.

 1. Akne Tedavisi

Zerdeçal iltihap önleyici etkileri ile iltihaplı aknenin tedavisine yardımcı olabilir. Ayrıca zerdeçal özü akne izlerini de azaltabilir.

 1. Antioksidan Özellikleri

Zerdeçal antioksidan açısından zengindir. Cilt bakımı söz konusu olduğunda, anktioksidanlar serbest radikallerin sağlık hücreleri yok etmesini önlerler. Bu sayede yara izlerinin azalmasına ve uzun süreli cilt sağlığına katkı sağlarlar.

Zerdeçalın, diğer sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarıyla birlikte cilt kanseri riskini azaltma potansiyeli de vardır. Ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 1. Cilt lekelerini Azaltır

Cilt lekeleri, zerdeçalın haricen uygulanmasının odak noktalarından biridir. Tıpta hiperpigmentesyon adı verilen cilt lekeleri, ciltte normalden daha koyu renkli bölgelere verilen isimdir.

Bu konuda yapılan bir çalışma, zerdeçal temelli bir kremin cilt lekelerini dört haftada yüzde %14 azalttığını göstermiştir.

 1. Cilt Tahrişi

Zerdeçal, haricen uygulandığında cilt tahrişini azaltabilir. Bazı çalışmalar, meme kanseri tedavisini de desteklediğini göstermiştir.

 1. Kırışıklık

Çalışmalar, ciltteki ince çizgiler ve kırışıklıkların tedavisi için zerdeçalı önermektedir. Zerdeçal, cilt dokusundaki genel görünümü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da kırışıkların daha az fark edilebilir olmasını sağlayabilir.

Zerdeçal Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Zerdeçal yüz maskesi yapmanın püf noktası, toz zerdeçal veya zerdeçal özünü koyulaştırıcı bir madde ile karıştırmaktır. Kullanılacak malzemeler cildinize göre farklılık gösterebilir:

 • Akne tedavisi ve antibakteriyel etkileri için, zerdeçalı su ve balla birleştirin.
 • Cilt lekeleri ve kırışıklıkları için, zerdeçalı yoğurt ve limon suyuyla birleştirin.
 • Cilt tahrişi için, doğal yatıştırıcı özelliklerinden faydalanmak için zerdeçal özü ile aloe vera jelini birleştirin.
 • Antioksidan etkileri için, zerdeçalı suyla birleştirin (bu maskeyi daha kalın ve daha kolay uygulamak için az miktarda badem tozu veya pirinç unu ekleyebilirsiniz).

Hangi maskeyi seçerseniz seçin, maskeyi uyguladıktan sonra yaklaşık 10 dakika yüzünüzde bekletin ve daha sonra ılık su ile durulayın. Son olarak bir nemlendirici uygulayın. Maskeyi haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.