Çalışan Anneler Çocuklarında Nelere Dikkat Etmeliler

Anne olmak zordur, ancak hiç şüphesiz çalışan anne olmak çok daha zorlu bir süreçtir.

Çalışan anne, diğer çalışmayan anneler kadar çocuğuna ilgi göstermek zorundadır.

Çünkü çocuklar annelerinin çalıştığı, yorulduğu gibi eylemlerle ilgilenmezler. Çocuklar sadece ilgi bekleyen taraftır. Çalışan anneler çocuklarının fiziksel ihtiyaçlarını diğer çalışmayan anneler kadar yerine getirseler de, psikolojik açıdan çok da zaman ayıramadıkları bir gerçektir. Çalışan anne çocuklarının arkadaşları ile sohbetlerinde hep annelerini özlediği ve kendilerini yalnız hissettiklerini söylemleri dikkat çekmektedir.

Çalışan anne ve  çocukları bu sürece alışması için annenin çocuğuyla geçirdiği zamanlarda ne yaptıkları çok önemli bir ayrıntıdır. Anne, hiçbir zaman çocuğunun sadece maddi ihtiyaçlarını karşılayan bir birey olmamalıdır. Bu durumda çocuk, annesini bakıcısından ayırt edemez aralarında duygu bağı kurulamaz. Anne her boş anında çocuğunu dinleyen, onun istekleri doğrultusunda hareket eden olmalıdır.

Çok daha önemli bir detay da, işten gelen annenin iş yerinde yaşadığı stresi eve taşımasıdır. Sinirli, agresif ve sürekli söylenen bir anne, çocuğunun şiddet eğilimli yetişmesine neden olacaktır ve bu durum çocuğun geleceği açısından son derece kaygı verici bir durumdur.

Annenin bir diğer önemli görevi de, çalışmak zorunda olduğunu, ama her zaman yanında olduğunu çocuğuna hissettirmektir. Bunu kendisi yapabileceği gibi bir uzmandan da yardım alarak, işe başlamadan önce çocuğu bu sürece alıştırması gerekmektedir.

Çalışan bir anne asla çocuğunu ihmal eden değil, aksine çok daha fazla çabalayandır ve durumun gerçekten böyle olduğunu çocuğuna mutlaka hissettirmelidir. Anne eğer o gün geç gelecekse bunu çocuğuyla paylaşmalı ve en kısa sürede çocuğuyla bir plan yapıp birlikte geçiremedikleri zamanları telafi etmelidir.

Çocuk annesi hakkında her şeyi bilmeli ve onun işten geleceği saati sabırla beklemeye alıştırılmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.