Bronzlaşırken Dikkat !

Deniz, güneş, kum, dolayısıyla tatil mevsimindeyiz. Hepimiz plajlara akarak bronz bir tene sahip olmak istiyoruz. Keyfinizi kaçırmak istemesek de uyarmak zorundayız. Bronz bir tene sahip olmak için sağlığınızdan olmayın. Emin olun ki bilinçsiz ve aşırı güneşlenme simdi olmasa da ileriki yaşlarda cildinizin erken kırışmasına ve kurumasına neden olacaktır. Hatta daha da fenası güneş ışınlarına aşırı ve koruyucusuz maruz kalmak cilt kanserinin önemli nedenlerinden biridir.

bronzlaşma1

Günde 15 – 20 dakika güneş ışınlarına maruz kalmak vücudun ihtiyacı olan d vitaminini sentezleyebilmesi için yeterli bir süredir. Güneşlenirken aşırılıktan kaçının. Özellikle güneş ışınlarının dik açıyla indiği 11.00 – 16.00 saatleri arası güneşlenmek, ciddi hasarlara neden olabilir.

Tamam, bronzlaşmak iyi güzel de şunu unutmayın, bronzlaşmak vücudumuzun kendini güneş ışınlarından korumak için oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Sağlıklı bir durum olduğu söylenemez. Beyaz tenlilerde etkisi daha kötü olabilmektedir. Aşırı güneşlenme sonucu oluşmuş birinci ve ikinci derece yanıklar, güneş lekeleri, yazın sıkça görülür.

Bronzlaşma kolaylaştırıcı olarak kullanılan kola yağı, kakao yağı gibi ürünlerden kesinlikle uzak durun. Bu ürünlerin kullanımı güneş ışınlarının zararlı etkisini arttıracağı gibi cilde sızarak alerjik sorunlara da neden olabilir. Bronzlaşayım derken güneş lekeleri cildinizi kaplayabilir.

Gölgede veya şemsiye altında oturmak güneşten korunmak için kesinlikle yeterli değildir. Kumdan ve denizden yansıyan güneş ışınları cilde ciddi zararlar verecek kadar tehlikelidir. Mutlaka koruyucu etkili güneş kremleri kullanın. Güneş kreminizi güneşlenmeye çıkmadan yarım saat önce sürün ve bu işlemi üç dört saatte bir yenileyin. Eğer denize girerseniz yenileme süresini iki saate düşürün.

bronzlaşma2

Güneş ışınları cildimize olduğu kadar göz ve göz çevresine de ciddi zararlar verebilir. Mutlaka güneş gözlüğü kullanın. Geniş kenarlı şapkalar kullanın. Koyu giysilerden uzak durun. Açık giysileri tercih edin. Bunlar güneş ışınlarını geri yansıtarak korunma sağlayacaktır.

Son olarak açık tenlilere bir tavsiyemiz daha var. Esmer tenliler için 30 faktörlü güneş kremleri yeterli olurken, açık tenlilerin 50 faktörlü kremler kullanması daha sağlıklı olacaktır. Bu önlemleri aldığınız takdirde sağlıklı bir yaz dönemi geçirirsiniz. Aksi takdirde yirmili yaşlarınızda etkisini görmeseniz de otuzlu ve kırklı yaşlarda cildinizin erken yaşlandığını göreceksiniz. Sonradan pişman olmamak için dikkat!

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.