Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri

Kötü giden her evlilik, anne babayı olduğu kadar çocukları da etkiler. Hatta kötü ayrılık süreçleri çocuklar üzerinde, anne babanın üzerinde bıraktığından daha kalıcı etkiler bırakır. Eşler arasında hiç bitmeyen gerginlik, münakaşa, huzursuzluk ve mutsuzluk ortamı çocuğun sosyal ve psikolojik gelişiminde ciddi hasarlar bırakabilir. Bu dönemde anne baba ilgisinden yoksun kalan çocukta uykusuzluk, okulda başarısızlık, dikkat dağınıklığı, tikler, altını kirletme, korkular, tırnak yeme gibi saplantılı davranışlar, şiddete eğilim, saldırgan tutum gibi davranışlar görülebilir. Aile içinde her an bir gerginlik korkusuyla yaşayan çocuk intihara kadar giden psikolojik davranış bozuklukları yaşayabilir.

Bu şekilde sürekli bir gerginliğin içinde yaşamaktansa, anne ve babanın boşanmış olması çocuğun sağlığı açısından daha iyi olabilir. Boşanmış ailelerin çocuklarında davranış bozukluklarıyla sık karşılaşılır. Ancak boşanmamış ama çatışmanın sürdüğü ailelerde yaşayan çocuklarda bu durum çok daha kötüdür.

Boşanma sürecinin çocuk üzerindeki etkilerini minimize etmek için, boşanma kararı çocuğa söylenirken bunun neden gerekli olduğu çocuğa iyi anlatılmalıdır. Bu durumun gerginliği azaltarak, daha huzurlu bir ev ortamı sağlayacağı bu durumun herkesin yararına olacağı, çocuğa anlayabileceği bir şeklide anlatılmalıdır.

Bu durumda çok dikkat edilmesi gereken bir konu, anne babanın birbirini suçlamaktan kaçınması gerektiğidir. Bunun ortak alınmış bir karar olduğu çocuğa anlatılmalıdır. Ailenin sosyal ve ekonomik durumu göz önüne alınarak çocuğun kimde kalacağı belirtilmelidir. Çocuk kesinlikle pazarlık malzemesi yapılmamalıdır.

Çocuğun bebeklik ve küçüklük döneminde anne sütüne ve bakımına muhtaç olduğu göz önünde tutularak annede kalması daha sağlıklı olacaktır. Daha büyük çocuklar babada da kalabilir. Çocuk kesinlikle bu konuda seçim yapmaya zorlanmamalıdır. Çocuk beraber yaşamadığı ebeveyni özleyecek ve onun yokluğunu arayacaktır. İstediği zaman diğer ebeveyni ile görüşmesine izin verilmelidir. Anne ve baba ayrılmış dahi olsa, çocuğun her ikisine de ihtiyaç duyacağı unutulmamalıdır. Ortak kararlar alarak ve mantıklı davranarak boşanmanın çocuk üzerindeki etkilerini azaltabilirsiniz.

Empati: