Bitkisel Yağlardan Gelen Sağlık; Aromaterapi

Aromaterapi binlerce yıldır insanlık tarafından kullanılmakta. Mısır üzerine yapılan çalışmalara aromaterapinin yaklaşık 6000 yıldır Mısırlılar tarafından bilindiğini ve kullanıldığınız gösteriyor

Yine eski çağların kadim medeniyetlerinden olan Çin, Mezopotamya ve Anadolu medeniyetlerinde aromaterapi kullanılıyordu. Romalıların da özellikle banyolardan sonra masajlarda aromaterapi kullandıkları biliniyor.

flower essence

Günümüzde kullanılan şekli Fransız kimyager René-Maurice Gattefossé’nin çalışmaları ile ortaya çıkmıştır. Rene’nin 1920’lerde laboratuvarındaki çalışması sırasında elinde yanıklar oluşur. Yanmış elini yakınında bulunan lavanta suyuna daldırır. Elinin çabucak iyileştiğini görünce büyük bir merakla araştırmaya başlar. Lavanta yağının acıyı dindirici özelliğini bizzat kendisi deneyimleyen Gattefosé’nin bitki yağlarının iyileştirici özelliklerini ortaya çıkarmaya yönelik çalışmaları Jena Valnet tarafından geliştirilir ve II. Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin acılarının dindirilmesinde kullanılır.

Faydaları saymakla bitmeyecek aromaterapi; bitkilerin kabuk, yaprak, çiçek, meyve, tohum, sap, kök gibi yerlerinden elde edilen hoş kokulu yağlarla yapılan tedavi sistemidir. Elde edilen bu yaplar uçucu özellikte oldukları için “eterik yağ” veya “esans” olarak adlandırılır.

Aromaterapi barındırdığı yoğunluk sayesinde, aynı alanlarda kullanıldığı bitkilerden çok daha yararlıdır. Aromaterapide kullanılan yağları aynı bitkinin kuru halinden yaklaşık olarak 75 – 100 kat daha kuvvetli olmaktadır. Bir ton gül yaprağı sadece 250 gr aromaterapide kullanılabilecek yağ vermektedir.

Aromaterapi ihtiva ettiği bu yoğunluk sayesinde rahatlatma, iyileştirme, enerji verme özelliklerinin ile birlikte bitkisel tedavi ve alternatif tıbbın en gözde dallarından biridir. Aromaterapinin faydaları saymakla bitmez gibidir.

Bitkisel Yağlardan Gelen Sağlık; Aromaterapi3

Aromaterapi’de uygulanan yöntemler;

Tedaviye uygun olarak tercih edilen yağlar, uzman ellerle seyreltilerek uygulanabilir. Yağlar saf olarak çok yoğun olduğu için tahriş edici etki gösterebilir bu yüzden seyreltme işlemi uygulanmalıdır.

Uçucu yağlar kompres metodu ile de vücuda uygulanabilir. Soğuk kompres doğru yağ tercihi ile, baş ağrıları, burkulmalar ve şişliklerde etkilidir. Sıcak kompres ise romatizmada, diş ağrılarında, dişte apse oluşumlarında, eklem ağrılarında etkili olur.

Kaynayan su bulunan bir kaba 3 – 4 damla kadar aromaterapi yağı dökülerek bu sudan çıkan su teneffüs edilir. Bu sırada başınızın üstünü bir havlu yardımı ile kapatmış olmalısınız. İnhalasyon denen  bu yöntem özellikle üst solunum yolları hastalıkları, nezle grip, sinüzit, öksürük hastalıkları gibi sorunlarda etkili olmaktadır. Ayrıca cilt sağlığı ve tazeliği açısından oldukça etkilidir.

Aromaterapi banyosu da bir çok eklem rahatsızlığında, solunum yolları rahatsızlığında ve cilt problemlerinin giderilmesinde etkilidir.

Aromaterapinin kullanım alanlarından biri de cilt sağlığı ve cilt gençliğinin sağlanmasındadır. Aromaterapinin cildi nemlendirerek, gençleştirme etkisi vardır. Bir çok yöntem sayesinde cildinizin temiz ve genç kalmasını sağlar.

Doktorunuza danışmadan aromaterapi kullanmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.