Bebeklerde Üşütme Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Usutme Belirtileri Nelerdir Resim
Bebeklerde Üşütme Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde aynı yetişkinlerde olduğu gibi üşütme yani soğuk algınlığı hastalığına yakalanabilir. Bu yüzden yetişkinler üşütmeye karşı nasıl korunuyorsa, daha küçücük korumasız ve savunmasız olan bebekler de aynı şekilde hatta daha da fazla üşütmeye karşı koruma altına alınmalıdır. Bebeklerde üşütme belirtileri ise yetişkinlerde görülen belirtilerle benzerlik gösterir. Şimdi bu belirtilere daha yakından göz atalım.

Bebeklerde Üşütmenin Belirtileri

Büyük çocuklar ve yetişkinlerde ortaya çıkan belirtiler nasılsa bebeklerde üşütmenin belirtileri de aynı şekilde karşımıza çıkar. Bir anne olarak kendinizde nasıl belirtiler görüyorsanız, bebeğinizde de aynı belirtilerle karşılaşırsanız zaman kaybetmeden önlem almayı unutmayın. Peki, bu belirtiler nelerdir? merak edenler için tek tek sıralayalım.

Bebeklerde Usutmenin Belirtileri Resim

1. Burun akıntısı ve tıkanıklık

2. Hapşırık

3. Öksürük

4. Beslenme bozukluğu

5. Solunum bozukluğu

6. Sürekli ağlama ve huzursuzluk

Çok küçük bebeklerde ilerleyen soğuk algınlığı beslenme ve solunumda problemler yaşanmasına neden olur. Böyle bir durumda bebek çoğu zaman huzursuzdur ve bunun yanında sürekli bir ağlama halindedir.  Hatta bu ağlamanın inleme seviyelerine ulaşması üşütmenin oldukça ilerlemiş olduğunu gösterir.

Bağışıklık sistemini zayıflatan bebeklerde üşütme, bakteri enfeksiyonu ile birleştiğinde orta kulak enfeksiyonu, bronşit ve pinomoni (zatürre) gibi sorunların baş göstermesine neden olur. Uzmanlar 1 yaşından küçük bebeklerde belirtiler görülür görülmez çözüme gidilmesi ve hafife alınmaması gerektiğini belirtmektedir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığı İçin Ne Yapmalı?

Bir bebekte soğuk algınlığı belirtileri görülürse ve ilerlemiş bir boyutta ise öncelikle beslenmesinin bozulduğuna tanık olmak mümkündür. Ancak bazı belirtilere rağmen bebek iştahlı bir şekilde annesini emiyorsa, ortaya çıkan sonuç üşütmenin pek fazla ilerlemediğini işaret eder.

Soğuk algınlığı (üşütme) aslında bir virüs enfeksiyonudur. Virüs kaynaklı bir hastalık olması öncelikle antibiyotik kullanmanın faydasız olacağı anlamına gelir. Bu nedenle genelde belirtiler arasında yer alan solunum bozukluğu için solunumu düzenleyici ilaçlar kullanılır. Ayrıca burun tıkanıklığını gidermek için burun açıcı ve balgam sökücü ilaçlar da bebeklerde soğuk algınlığının tedavisi için kullanılabilmektedir.

Bebeklerde Soğuk Algınlığının Tedavisi Resim

Diğer yandan çok fazla ilaç kullanılması tavsiye edilmez. Bu nedenle uzmanlar bebeğin aynı doktor tarafından sık sık görülmesi gerektiğini belirtir ve bebek az ilaç ve doktor kontrolü altında tedavi edilmelidir der.

Bunların yanı sıra bebeğin bulunduğu ortamı yeterince havalandırmak ve çok fazla sıcak tutmamak gerekir. Çünkü virüsler sıcağı çok sever ve sıcak ortamda varlıklarını daha rahat sürdürür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.