Bebeklerde Pişik Problemi

Bebeklerde pişik her annenin korkulu rüyasıdır. Bebeklerin canını yaktığı kadar, anneleri de üzer. Önlem alınmaması durumunda pişik ileri boyutlara vararak ciddi rahatsızlıklara neden olabilir.

Bebeklerde pişik, cildin, ıslaklık, idrar ya da dışkı ile temas etmesi sonucu oluşur. Pişik ağrı bölgesinde hafif bir kızarıklıkla kendini gösterir. Tedbir alınmaması durumunda pişik bölgesinde kabarıklıklar ve enfeksiyonlu sivilceler oluşabilir.

Pişiğin en önemli nedeni idrarın ciltle uzun süre temas etmesidir. İdrar dışkı ile temasa girerek pişik etkisini arttırabilir. Kabarcıkların ve sivilcelerin oluşmasıyla vücut enfeksiyona açık hale gelir. Bazı bebeklerin cildi diğerlerine göre daha hassastır. Bu nedenle cilde uzun süre temas eden bebek bezi de pişik nedeni olabilir.

Bebekler, diş çıkarırken, memeden kesilip biberona geçme sürecinde, ishal olması durumunda, katı gıdalara geçtiği süreçte pişik durumu daha fazla görülebilir. Bu süreçte pişiğe karşı daha dikkatli olunmalı ve bebeğin pişik oluşabilecek bölgeleri sıklıkla kontrol edilmelidir.

Bebeklerde Pişik Önleyici Tedbirler ve Pişik Tedavisi3

Bebeği pişikten korumak için bebeğin poposunun serin ve kuru tutmalıyız. Tahriş edici etkenlerden bebeğin poposunu korumalıyız. Bebek bezi ıslandığında ya da kirlendiğinde hemen değiştirmeliyiz. Bebek poposundaki nem ve ıslaklığın pişiğin en önemli nedeni olduğunu unutmamalıyız. Bezin sarıldığı bölge pamukla ve ılık suyla dikkatlice temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Bebeğin poposunun mümkün olduğunca hava almasına özen gösterilmelidir. Bu iş için bebek bezini hava alma özelliği olan modellerden seçmeliyiz. Bebeği uyutmadan önce altını kontrol etmeye ve değiştirmeye özen gösterelim.

Pişiği, pişik kremi kullanarak tedavi edebiliriz. Bu süreçte bebeğin altını sık sık kontrol ederek, tahriş edici etkenlere karşı önlem almalıyız. Zeytinyağı da pişik tedavisinde çok yararlıdır. Bebeğin pişik olan bölgesine zeytinyağı uygulanırsa pişiğin kısa sürede iyileştiğini göreceksiniz. Pişik olmadan önce de bebeğin poposuna zeytinyağı ile masaj yaparak, pişiğe karşı önlem almış olursunuz.

Bebeğinizin popo bölgesini kuru tutmanıza ve sık sık havalandırmanıza rağmen pişik oluşuyorsa, bebek bezinizi değiştirmenizi öneririz. İleri seviyelere ulaşmış pişiklerde mutlaka doktorunuza başvurunuz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.