Bebeklerde Öksürük Nedenleri ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürük Nedenleri ve Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde biz yetişkinler gibi hasta olabilir. Yapısal olarak daha hassas bir konumda olan bebeklerin yetişkinlerden daha fazla korunması gerekir. Çünkü bağışıklık sistemleri çok güçlü olmadığı için bir yetişkinden daha çok üzerine düşülmesi gerekir. Bu yazımızda öncelikle bebeklerde öksürük nedenleri üzerinde duracak ve daha sonra öksürüğün tedavisi konusunda bilgiler vereceğiz.

Bebeklerde Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Öksürük bebeklerde farklı şekilde baş gösterebilir. Bunları sıralayacak olursak;

– Soluk borusuna kaçan bir cisim

– Bebeğin yanında sigara içilmesi

– Kulak enfeksiyonu

– Boğazın arka kısmında mukus birikmesi

Bebeklerde üşütme, nezle, zatürre

– Çeşitli spreyler kaynaklı alerji

– Bahar nezlesi

– Bronşit

bebeklerde oksuruge ne iyi gelir resim

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeğin öksürmesi halinde yapılması gerekenleri madde madde sizlere aktaracağız. Bu şekilde öksürüğün nasıl bir hal aldığını öğrenerek gereken müdahaleyi yapabilir ve kısa zaman içerisinde tedaviyi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir? daha yakından inceleyelim.

Öksürük balgamlı ise;

Eğer bebeğinizde balgamlı bir öksürük mevcut ise öksürük şurubu kullanmanız tavsiye edilmez. Çünkü öksürük şurubu kullanırsanız, öksürük kesileceği yerde daha da artar. Böyle bir durumda önemli olan balgamın sökülüp atılmasıdır. Yapmanız gereken ise bebeğinizi yüzü yere gelecek şekilde dizinize yatırmak ve yumuşak bir şekilde sırtına vurarak balgamı söküp atmaktır.

Bebek dik yatırılmalı

Bebeğinizin gece uykusunda dik bir konumda yatmasına özen göstermelisiniz. Başını dik konuma getirecek bir destek sağlayabilir ve bu şekilde mukusun boğazından aşağı inerek tahriş olmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca bebeği yan yatırmak ya da yüzükoyun bir şekilde uyumasını sağlamak tahrişe engel olacaktır.

Odası Nemli Tutulmalı

Öksürük anında yapılması gereken başka bir yöntem ise bebeğin odasını sürekli nemli tutmaktır. Odanın nemli tutulması içerideki havanın kurumasını önleyecek ve bu şekilde öksürme nöbetleri azalacaktır. Odayı nemli tutmak için yapmanız gereken ise küçük bir kapta suyu kaynatmak ya da odanın penceresini hafif aralıkla açık bırakmaktır. Ayrıca odayı gereğinden fazla ısıtmamayı da unutmamalısınız.

Ilık içecekler içirin!

Bebeğinizi uyutmadan önce ılık içecekler içirerek boğazının yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ilık içecekler dendiğinde akla hemen süt gelebilir, ancak ılık süt 6 aydan küçük çocuklar için uygun olmaz. Süt salgının daha fazla oluşmasına neden olur ve bu yüzden bebek 18 aydan büyük ise içirilmelidir. Bunun dışındaki bebekler için biraz su içerisine bal ve limon suyu katılarak bebeklere verilebilir.

bebeklerde oksuruk nedenleri resim

Bebeklerde Öksürük İçin Doğal Yöntemler

Çay Karışımı

Gerekli malzemeler;

– Elma kabuğu ve çekirdeği

– Biraz ıhlamur

– Bir ya da iki tane karanfil

– Biraz tarçın

– Bir dilim limon

– Bal

Hazırlanışı;

Elma kabuğu ve bir iki adet çekirdeğini ıhlamur karanfil, tarçın ve limon ile karıştırın. Karışımı kaynatın ve ılıma seviyesine geldikten sonra 1 yaşından büyük olan bebeğinize balla tatlandırarak verin.

Pekmez ve Karabiber

Gerekli malzemeler;

– İki tatlı kaşığı dut pekmezi

– Biraz karabiber

Hazırlanışı;

İki tatlı kaşığı kadar dut pekmezini ve karabiberi bir kap içerisinde iyice karıştırın ve ardından her gün 1 kaşık olacak şekilde bebeğinize yedirin. Bir ya da iki gün içerisinde öksürük hafifleyecek ve daha sonra bir şey kalmayacaktır. Bu karışım 1 yaşından büyük bebekler için uygundur.

Karışık Çay

Gerekli malzemeler;

– Okaliptüs

– Nane

– Ihlamur

– Dal tarçın

– Meyankökü

– Ada çayı

– Elma kabuğu

– Hatmi çiçeği

– Kekik

– Bal

Hazırlanışı;

Yukarıda belirtilen malzemeleri bir çaydanlık içerisinde karıştırın ve demleyin. Elde edilen çay karışımını 1 yaşından büyük olan bebeğiniz için bal ile tatlandırmak şartıyla bebeğinize içirin. Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçükse pekmez kullanabilirsiniz.

Bal ve Karabiber

Gerekli malzemeler;

– Bir çay kaşığı karabiber

– Bir tatlı kaşığı bal

– Süt

Hazırlanışı;

Bal ve karabiberi karıştırın ve 1 yaşından büyük bebeğinize yedirin. Sonrasında ise biraz süt içirmeniz faydalı olacaktır.

Pekmez ve Tereyağı

Gerekli malzemeler;

– İki çorba kaşığı tereyağı

– Bir çorba kaşığı pekmez

– Bir tatlı kaşığı su

Hazırlanışı;

Tereyağı ve pekmezi bir tatlı kaşığı kadar su içerisinde kaynatın. Karışım ılıdıktan sonra 6 ay ve sonrası bebeğinize içirebilirsiniz. Öksürük kısa süre içerisinde kesilecektir.

Başka Bir Çay Karışımı

Gerekli malzemeler;

– Havlıcan kökü

– Kabuk şeklinde tarçın

– Ihlamur

– Bal

Hazırlanışı;

Bal hariç diğer malzemeleri bir kap içerisinde kaynatın ve daha sonra bal ile tatlandırarak 1 yaşından büyük olan bebeğinize içirin. Öksürüğüne iyi gelecektir.

Ayva Yaprağı ve Ihlamur

Gerekli malzemeler;

– Biraz ıhlamur

– Biraz da ayva yaprağı

Hazırlanışı;

Uygun miktarlarda ıhlamur ve ayva yaprağını iyice kaynatın. Kaynamanın ardından 1 yaşından küçük olan bebeğiniz için bu karışımı uygulayabilir ve öksürüğüne çözüm bulabilirsiniz.

bebeklerde oksuruk icin dogal yontemler resim

Öksürük İçin Diğer Doğal Yöntemler

Soğan Kürü  – 1

Gerekli malzemeler;

– Bir adet beyaz soğan

– Bir çay kaşığı toz şeker

Hazırlanışı;

Beyaz soğan piyaz için doğranan şekilde doğranır ve derin bir kaba konur. Toz şeker doğranan soğanın üzerini örtecek şekilde dökülür ve 1 saat geçtikten sonra soğan suyunu kap içerisine bırakır. Elde edilen sudan istediğiniz kadar içebilirsiniz. En az 1 yemek kaşığı kadar içmeniz tavsiye edilir. Toz şeker yerine bal kullanmanız da mümkündür.

Turp Kürü

Gerekli malzemeler;

– Mandalina büyüklüğünde turp

– Bal

Hazırlanışı;

Mandalina kadar büyük bir turpun üst kısmından kapak olacak şekilde kesilir. Alt kısımda düz durması için kesilerek düz hale getirilir. Bir kabak oyacağı ile turpun içi oyulur ve kabukları soyulmaz, sadece güzelce yıkanır. Oyulan kısım ağzına kadar bal ile doldurulur. Bu şekilde bir kasenin içerisine oturtulan turp 9 – 10 saat sonra suyunu kasenin içine verir. Bu su yetişkinler ve bebekler için öksürüğü kesme de etkilidir. Her gün sabah, öğle ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı kadar yenmelidir. Turpun suyunu kase içine vermeye devam etmesi için günde 2 defa turpun oyulan kısmına bal takviyesi devam ettirilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.