Bebeklerde Kabızlık Ve Tedavisi

Bebeklerde yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan bir tanesi de kabızlıktır. Bebeklerde görülen kabızlık hem kendileri için hem de anne ve babaları için sıkıntılı zamanların geçirilmesine neden olur. Bebeklerde kabızlık durumundan bahsedebilmek için bebeğin en az 48 saattir kaka yapmamış olması gerekir. Bebeğin kaka yaptığı zaman kakasının kuru ve sert olması durumunda da bebeğin kabız olmasından bahsedebiliriz. Bebeklerin kabız olmasının nedenlerinin başında yetersiz beslenme gelmektedir. Aynı zamanda bebeğin gün içinde yeterli miktarda sıvı almaması da kabızlık belirtilerindendir. Bebeklerde kabızlık durumunun sebeplerinden birisi de bebeğin kullanmak zorunda olduğu ilaçların yan etkileridir. Çok nadir de olsa bazı ilaçlar bebeklerde kabızlık durumuna yol açabilir. Kas hastalıkları ve metabolik bozukluklar da kabızlığa yol açan etkenlerdendir.

Kabız olan bir bebeğin kabız olduğu birkaç gün kaka yapamamasından anlaşılabilir. Bunun dışında bebeklerin kaka yaparken ıkınması ve zorlanması, kaka yaparken ağlaması, bebeklerin karnında şişlik oluşması ve kaka yaptığı zaman kankanın sert ve kuru olması kabızlık rahatsızlığının belirtilerindendir. Daha büyük bebeklerde ise kaka yapmaktan kaçınılması kabızlık belirtileri arasındadır.

bebeklerde kabızlık

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde kabızlık rahatsızlığı kısa sürede tedavi edilmediğinde ciddi durumların oluşmasına neden olabilir. Bebeğin doyurulması ve aç kalmayacak şekilde mama verilmesi, kakasını sert yapan bebeklere erik ve kayısı suyu içirilmesi kabızlığı önleyecek davranışlardır. Sulu ve posalı besinler ile beslenmek bebeklerdeki kabızlık durumunun daha kolay atlatılmasını sağlar. Eğer kabızlık çok ilerlemiş bir durumda ise bebeğin mutlaka kakasını yapması sağlanmalıdır. Bunun için jel kıvamında olan lavmanlar kullanılabilir. Uzun süren kabızlık durumlarında mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Bebek ile ilgili doktorun verdiği tavsiyelere uyarak bebeklerde kabızlık durumunun iyileşmesi sağlanabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.