Bebek Banyosunda Dikkat Edilecekler

Bebek banyosu anneler için çok önemli ve özeldir. Banyo yaptırırken de son derece dikkatli olunmalıdır. Kimi bebek banyo yapmaktan büyük bir zevk duyarken kimi bebekte banyo yapmaktan hoşlanmaz. Bebeğinizin banyosunu eğlenceli hale getirmek kadar banyoda bebeğinizin güvenliğini sağlamakta son derece önemli. Olası kazalara sebebiyet vermemek için çok dikkatli olunmalı ve bebeğinizin güvenliği sağlanmalıdır.

Öncelikle bebeğinizi kesinlikle banyoda tek başına bırakmamalısınız. Banyo öncesi bebeğinize lazım olabilecek tüm malzemeleri elinizin altında bulundurun. Ardından suyun sıcaklığını ayarlayın. Su sıcaklığını ayarlarken termometre de kullanabilirsiniz. Fakat annelerimizin metodu olan dirseği suya değdirerek suyun sıcaklığını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. Bebeğinizin üşümemesi gerekir. Bu yüzden de sudan çıkarır çıkarmaz güzelce kurulayarak bir süre kucağınızda oturtup iyice ısınmasını sağlayın. Suyun derinliği 0-6 aylık bebekler için 13 cm kadar olmalıdır. Yani bebeğiniz küvete oturduğunda su bacaklarını geçsin fakat belini geçmesin. Bebeğinizi küvete oturturken yavaş bir şekilde oturtun. Oturturken bir elinizle poposundan bir elinizle de ensesinden destekleyin. Bebeğinizi asla ama asla yalnız bırakmayın. Onlar az miktarda ir suda bile boğulabilirler ve o anda sesleri çıkmaz. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekiyor. Bebeğinizin ilk aylarında haftada 2 veya 3 kez yıkayabilirsiniz. Daha sonraki aylarda istediğiniz zaman bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Banyo yaptırırken bebeğinizin cildine en uygun olan fazla miktarda kimyasal içermeyen doğal ürünler kullanmaya özen gösterin. Cildini nemlendirmeye besleyici yağlar sürmeye çalışın.

Kapı veya telefon çalarsa eğer bakmak için hızlıca bebeğinizin yanından ayrılmayın. Eğer acil bir durumsa bakılması gerekiyorsa bebeğinizi hemen bir avluya sarın ve o şekilde sarın. Kesinlikle yalnız bırakmayın.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Empati: