Bebeğinize Yaptırmanız Gereken Aşılar

Bebeğin doğumuyla birlikte aşı takvimi konusunda bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Özellikle ilk üç ay yaptırılması gereken aşılar asla ihmal edilmemelidir.

Bebeğin doğumuna kısa bir süre kala anne ve babanın pek çok konuda bilgilenmesi gerekmektedir. Bu konuların başında da aşı takvimi gelmektedir. Çünkü bebek doğduktan sonra vurulması gereken aşılar hayati öneme sahiptir. Anne ve baba bu konuda hiç bilgi sahibi değilse, doktorlarından bu konuda bilgi alabilirler.

Bebek olduktan sonra vurulması gereken ilk aşı, Hepatit B aşısıdır. Bebek daha hastanedeyken bu aşı mutlaka yapılmaktadır. Bu, bebeğe vurulan ilk doz aşıdır ve ikinci doz ise bebek birinci ayını doldurduktan sonra yapılmaktadır. Yine bu aşının üçüncü dozu da vardır ve bebek altı aylıkken üçüncü doz aşı yapılmalıdır. Bebek ikinci ayına geldiğinde ise, beşli karma aşı, verem aşısı ve zatürre aşısının yapılması gerekmektedir.

Çocuk felci aşısı da bebeğin gelişimi açısından son derece önemli bir aşıdır. Bu aşının ilk dozu bebek iki aylıkken yapılabilmektedir. İkinci dozu ise bebeğiniz altı aylıkken yapılabilir. Uzmanların son zamanlarda bebeklere vurulması konusunda fikir birliğine vardığı bir başka aşı ise grip aşısıdır. 6 ayını geçmiş bebeklerinize grip aşısı vurdurarak, grip olmalarının önüne geçebilirsiniz.

HIB aşısı da bebeklerin iki aylıkken vurulabileceği bir aşıdır. HIB aşısının önemi ise, bu bakterinin bebeklerde zatüre ve menenjit gibi ölümcül hastalıklara sebebiyet vermesidir.

Bebeklerin sağlığını tehdit eden pek çok hastalık bebekliklerinde vuruldukları aşılar sayesinde kolayca atlatılmaktadır. Bu nedenle bu aşılar ihmal edilmemesi gereken ve mutlaka zamanında vurulması gereken aşılardır.

Bebeğiniz için gerekli tüm aşıları Aile Sağlığı Merkezleri’nde ücretsiz şekilde yaptırabilirsiniz. Hayati öneme sahip aşıların zaman geçirmeden yapılması da oldukça önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.