Bayram Sonrası Diş Sağlığı

Çocuklar zaten oldum olası şeker ve çikolatalara bayılır. Hele de bayramda her gidilen evde birer ikişer tane yemeden duramazlar. Özellikle bayramda dikkat edilmeden fazla miktarda tüketilen şeker ve çikolatalar çocuklarda ciddi ağız ve diş hastalıklarına, dişlerde çürüklere neden olabilmektedir. Şekerli, tatlı yiyecekleri tükettikten sonra mutlaka dişlerini fırçalamaları gerekiyor.

Bu durum sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde son derece önemli. Dikkatsizce tüketilen şekerler ve çikolatalar ağız ve diş sorunlarını beraberinde getirmekte ve bunun önüne geçebilmek için en azından şekerli besinler tükettikten sonra ağzımızı bol suyla çalkalamalıyız.

Şekerli besinler dişlerin yüzeylerine kolaylıkla yapışabilmektedir. Bu da bakteriler tarafından kolaylıkla aside dönüştürülebilmekte ve diş çürükleri meydana gelebilmektedir. Özellikle elma, havuç gibi sebzelerin bol bol tüketilmesi gerekmektedir.

Çürük ve plaklar özellikle en çok dişlerin girintili çıkıntılı olan yüzeylerine yerleşiyor. Diş ve diş etlerinin birleşim yerlerinde de çürük ve plaklar sıklıkla oluyor. Bu sebepten dolayı dişler günde iki kez doğru şekilde fırçalanmalıdır. Fırçalarken özen göstermeli ve sık sık bol miktarda suyla ağzımızı çalkalamalıyız.

Bayramlarda tatlı servislerinin yanında ikram edilen kola, fanta gibi asitli içecekler de diş çürüklerine dişlerde tahribata neden olmaktadır. Bu içeceklerin yerine çocuklarımıza ayran, meyve suyu gibi içecekler vermeliyiz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki peynir, yoğurt, süt gibi kalsiyum bakımından zengin olan besinleri tüketmek diş sağlığı için son derece faydalı. Bu besinlerde bulunun kalsiyum ve mineraller diş yapısını güçlendirmekte ve çürümesine engel olmaktadır.

Elsedo.com ailesi olarak Bayramınızı kutlarız. Nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle, iyi bayramlar…

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan yorum yazıları veya haberlerin tüm hakları Elsedo.com’a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazılar sadece Elsedo.com tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

Empati: