Balkon Dekorasyonuna Başlayacaklara Öneriler

Ülkemizde dekorasyon söz konusu olduğu zaman gözden kaçan birkaç noktadan biride balkonlardır. Çoğunlukla oda sayısı ve büyüklüğü ile ilgilenirken balkonların sadece cepheleri ve sayılarına göz atarız. Oysa ki uygun şekilde dekore edildiğinde evi bambaşka bir noktaya çevirebilir. Üstelik evin diğer kısımlarını dekore ederken harcadığınız tutarların yanında çok da komik rakamlara mal edilebilir. Şimdi balkon dekorasyonu nasıl yapılır diyenler için soruyu biraz daha detaylandırmanın vakti geldi bile…

Balkon Dekorasyonunda Dikkat Edilecekler

Öncelikle bütçenin son derece önemli bir yeri olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bütçe demişken evin mutfağı yada salonu ile kıyaslanmayacak şekilde balkonlarını uygun fiyata da dekore edebilirsiniz. Bu sebepten bütçe ile başlangıç yaptım ki neyi elde edip neyi edemeyeceğinize dikkat edin diye.

İkinci değişken ise balkonunuzun büyüklüğü ve şeklidir. Kapının açılış yönü diğer binaları hangi açılardan gördüğü, kaçıncı katta olduğu gibi sorulara göre balkonunuzu farklı şekillerde dekore etmeye başlayabilirsiniz.

Çok Yakın Balkon – Sorunları ve Yapılacaklar

Bazı balkonlar ne yazık ki binaların birbirine çok yakın yapılmasıyla mide bulandırıcı bir samimiyete sebebiyet olabiliyor. Hal böyle olunca balkonlarınızı birer özel alan ayırmak için neler yapabilirsiniz? Cam balkon sistemleri bu iş için biçilmiş kaftan oluyor. Üstelik artık koyu renkli camlar taktırarak bu durumdan da kurtulmak mümkün olabiliyor. Parasal sıkıntılarınız bulunuyor yada ev sahibiyle anlaşmada sorun yaşıyorsanız da el mahkum büyük bir engel koyarak komşularınızla aranıza mesafe koymak zorunda kalabilirsiniz. Bu şartlar altında tam olarak mekanı görmeden şu yapılmalıdır yada bu şekilde hareket edilmelidir, demek yanlış olacaktır.

Fiyatlarına Göre Dekorasyon Seçeneklerinin Belirlenmesi

Bazen mutfağınızda kullanmadığınız bir masayı boyayarak, bazen küçük bir çekyat atarak veya eski meyve kasalarını yan yana dizip üzerine bir minder atarak balkonlarınızı şenlendirebilirsiniz. Bunun için pinterest gibi adreslerden balkon dekorasyon fikirleri almanız yeterli olacaktır. Bazı fikirler ciddi anlamda el becerileri isteyebilirken bazı fikirleri yapmak için çok ciddi uğraşmanıza bile gerek kalmamaktadır. Bu sebepten doğru fikrin tespit edilmesi bu bakımdan büyük önem taşır.

Kalıcı Dekorasyon Seçenekleri

Ev size aitse ve mutfağınıza kalıcı bir iz bırakmak istiyorsanız ne yapabilirsiniz? Öncelikle ne yapacağınızı çizerek başlamanız gerekmektedir. Eğrisi ile doğrusu ile bunu ölçüp tartabilirsiniz. Kuzey cepheye sabit saksılıklar oluşturmak yada duvarın bir kısmına gömme dolap yaptırmak çok denenen dekorasyon çözümleri arasındadır. Yalnız bu şekilde denemeler yapılması durumunda da şöyle bir sorunla karşılaşılır: Balkonlarınızı aşırı depolama alanları yada sadece çiçeklerin bulunduğu botanik bahçeleri olarak görürseniz kısa bir süre içerisinde oraya ziyaret etmeyi kesersiniz. 

Büyüklüğüne bağlı olarak balkonunuzun 3 te 2’sinden fazlasını kendinize ayırmanız gerekmektedir. Eğer başkalarının görmesini istemiyorsanız tam o alan için bir cam balkon yada pvc engel yaptırabilirsiniz. Bu sayede hem bir çekyat koyabilir yada dekoratif küçük sandalyelerden destek alabilirsiniz. Son derece başarılı dekorasyon örneklerine yine internette göz atarak devam edebilirsiniz.

Halılar Kilimler & Parke Taşları

Zemin için kolay temizlenebilir ürünler tercih etmeye gayret göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde göze hoş gelen kilimleriniz bir anda kir yuvasına dönebilir. Balkonlar her ne kadar filmlerde veya kartpostallarda gördüğümüz haliyle rengarenk kilimlerle çok hoş görünseler de gerçek hayatta bu şekilde pratik yapmak pek mümkün olmayacaktır. O sebepten hem hoş görünüme sahip hem de kolay temizlenebilir fayans, parke taşı veya sırf balkonlar için üretilen zemin malzemelerini kullanabilirsiniz. Bir de imkanınız varsa dekorasyonun ilk zamanlarından itibaren mutfağınıza kolay ulaşabileceğiniz bir balkon hortumu ve/veya balkonda musluk oluşturmayı başarırsanız daha rahat edersiniz.

Temizlik Konusu ve Balkon Dizaynı

Kolay temizlenebilen, şişmeyen, kokmayan, akmayan veya bozulmayan malzemeleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Çok fazla satılan ve internette çok sık gördüğümüz çekyatlar ilk yağmur veya kar ile karşılaştıklarında şişip kabarırken benzer özelliklere sahip olmayan ve bedavaya sahip olacağınız market kasaları çok daha uzun bir zaman boyunca dayanabilmektedir.

Bu sebepten temizlik yaparken zamanın kötü şartlarına da dayanabilecek bir malzemeden destek alarak yaparsanız son derece mantıklı bir dekorasyon önerisinin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Zaman içerisinde güncelleme yaptıkça kullandığınız malzemeler için sorunlar ortaya çıkarsa değiştirirsiniz ama bu da o zaman aralığı için çok pahalı olan ürünlerden uzak durmanızla mümkün olacaktır.

Balkonun Mevsimi Var mı

Bu soruyu kime sorarsanız sorun aklınızda öncelikli olarak yaz ve bahar ayları canlanacaktır. Kışın kömür ve is kokusunun daha yoğun olduğu zaman aralığında balkonlar için bir şey söylemek yanlış olsa da nasıl dışarıda ara ara hava alma ihtiyacı duyuyorsak gün içerisinde balkonumuzda da aynı şekilde hava alabilecek şekilde dizayn etmeye çalışmalıyız.

Her ne kadar balkonun bir mevsiminin olduğu düşünülüyor olsa da bu durum her zaman için geçerli olmayacaktır. Sizde kendinizi yalnız kalmak istediğiniz zaman kullanacağınız bir balkonda bulmak isterseniz en iyisini dizayn etmek için çalışırsınız. Ne yazık ki ülkemizde balkon dizaynı depolama ve yaz gününde kahvaltı yapma ikileminde süregeldiği için çok fazla önemsenen bir konu olmaktan oldukça uzak görünüyor.

Merak edilen tüm soru işaretleriyle ilgili balkon konusunda detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıda bulunan linkten gerekli görsellere ulaşabilirsiniz. Sizi elimizden geldiğince bilgilendirmeye çalışırız.

https://www.yemekodasi.com/balkon-dekorasyonu/

Bu yazı Advertorial amaçlı kaleme alınmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.