Aşk mı Alışkanlık mı?

İlişki yaşayan çiftlerin en büyük korkusu ilişkilerinin bir alışkanlığı dönüşmesidir. Erkek olsun, kadın olsun hiç kimse ilişkisinin basit bir alışkanlık olarak devam etmesini istememektedir.

Aşk ve alışkanlık sorusu genelde uzun süren ilişkilerde sorulmaktadır. Her uzun süren ilişki zamanla alışkanlığa dönüşecek diye bir şey yoktur, ancak uzun süren ilişkilerde aşkı ilk günkü gibi tutmak oldukça zordur. İlişkinizde belirli bir yol kat ettikten sonra da tanıştığınız ilk günlerde yaptığınız çoğu aktiviteyi yapabiliyor olabilirsiniz. Ancak bu aktiviteler bile zamanla birer alışkanlık belirtisi olarak sizi rahatsız edebilir. Bu sebeple değişen zamanla birlikte sizin de kendinizi değiştirmeniz yararınıza olacaktır. Mesela ilişki yaşadığınız kişiyi her gün aynı saatte aramayı bırakın. Bu davranış onu her gün düşündüğünüz anlamına gelmez. Aksine farklı davranışlar sergileyerek kendinizi daha iyi hissettirebilirsiniz.

Gün içerisinde sadece anılarınızdan bahsetmek de ilişkinizde aşk ve alışkanlık gibi düşüncelere kapılmanıza neden olabilir maalesef. Çünkü ilişkilerde yaşanılan her an değerlidir. Geçmişe bağlı kalmak, sadece geçmişte mutlu olduğunuzu ispatlar bir davranıştır. Gerçekten aşk yaşadığınızdan emin olmak için birlikte olduğunuz her gün mutlu olup olmadığınızı sorgulamalısınız. Her gün onu düşünerek uyanıyor ve bir sonraki günün hayalini kurmadan edemiyorsanız ilişkiniz asla bir alışkanlıktan ibaret değildir. Yaşadığınız şey gerçek bir aşktır ve bu aşkı kaybetmemek için çok çabalamanız gerekmektedir. Birisine sırf alıştınız diye ayrılmaktan korkmak gibi bir durumu da aklınızın ucundan bile geçirmemelisiniz. Bu davranış kendinize olan güveninizi yitirmenize neden olacak ve sizi mutsuz edecektir. Ve sorununuz ne olursa olsun asla üçüncü bir kişi ile paylaşmamalısınız. Aşk, iki kişi arasında yaşanan çok özel bir duygudur.

Mutlu ve gerçek bir aşk yaşamak sadece sizin elinizdedir. Geçmişe bağlı kalarak ilişkiyi ayakta tutmak ise imkansızdır.

Empati: