Alışverişin Terapisi

0

 

Alışveriş yapmak, zaman geçirmek amacıyla veya eğlenmek isteyenler için bir imkan veya sosyalleşmek isteyenler için de topluma karışma eylemidir. Alışveriş kimi uzmana göre stresten uzaklaşmanın en kafa dağıtıcı yöntemi olduğu da söylenmesiyle birlikte alışveriş kimilerine göre gerçekten strese iyi geldiği gerçeği; alışverişin terapisi üzerine bir kez daha düşündürmektedir.

“Neden yapacak hiçbir şey yok? Sıkıntıdan patlıyorum!” sözlerine mahkûm edesiniz ki ruhunuzu, özgürlük fıtratınızda bu kadar varken? Alışveriş yapmak derken bilinçsizce müsriflik yapın demek istemiyoruz tabi ki…Kendinizi  küçük bir başarınızdan dolayı ödüllendirmek istemek kötü bir şey olmasa gerek. Mutluluğunuzu paylaşacağınız kimse olmadığında da alışverişe gidebilirsiniz, üzüntünüzü, stresinizi içinizde yaşarken de çarşı pazar dolaşarak kendinize gelebilirsiniz.

Genel itibariyle alışveriş ihtiyaç dahilinde yapılması gereken bir eylem gibi görünse de yalnızca karnınızı doyurmak, evinizi veya gardırobunuzu doldurmak değil ruhunuzu ve keyfinizi de haz noktasına ulaştırmaktır alışveriş. Canınız mı sıkıldı, kimse sizi anlamıyor mu? O halde geçenlerde gözünüze ilişen ancak ertelediğiniz ceketi alabilirsiniz. İnsan tekdüzeliğe dönüşen hayatında ve her şeyin aynı rutinde olmasında bunalır. Alışveriş burada devreye girer ve hayatınıza yenilik katarak, farklı bir şey yaparak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Kim bilir belki de içinizdeki karanlığı mağazaların spot ışıkları veya askıdaki rengarenk kıyafetler aydınlatacak ve alışverişin terapisini o dakika hissedeceksiniz.

alşvrs

Sadece stres anında mı çıkılır çarşı pazara, iş yoğunluğunda fırsat bulup da birazcık molasında hemen sezonun moda renklerini, dantel süslü kreasyonlar hakkında fikir sahibi olmaya çalışanlar gibi, yoğunluktan başını kaldıramayanlar da kafasını dinlemek, zihnindeki karmaşık düşüncelerle baş başa kalmak için alışverişe çıkanlar da var. Yani kısacası alışverişin terapisini yaşamak için hoş bahaneler çok…

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.