Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Poyraz ve karayel dizisinde kapitalizmden bahsederken o kadar güzel örneklerle açıklamalar yapıyordu ki şimdi sizlere onlardan bahsetmiş gibi ve biraz gülerek bazı noktalara değinmemiz gerektiğinin bilincinde olarak dikkat çeken ve bilgilendirme niteliğinde alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelermiş gelin hep beraber bakalım.

*Ev adresinize bırakılan, e-mail yoluyla gelen kutunuzdaki indirim mesajlarını ya da cep telefonuyla bildirim yapılan alışveriş fırsatı mesajlarını kaçırmayın yazılarını ve iletilerini hiç göz atmadan hemen silin ve okumaya bile fırsat vermeyin? Neden mi? Çünkü bizler nefsimizi kontrol etmesini pek beceremeyen ve devamlı en iyisini almak için yarışan insanlardanız. Oysa hayatı Mandıra Filozofunda Mustafa Ali gibi yaşamanın fırsatını hep kaçırıyoruz.

*Bir ürünü satın alacağınızda kendinizde realiteye uygun olan bunu almanıza mantıklı ve akılcı nedenleri ortaya sürebiliyorsanız almaktan kaçınmayın. Tabi ki bizler ihtiyaçlarımızı karşılamalı ama günümüzün devamlı alma isteğini de bir şekilde dizginlemeyi öğrenmeliyiz.

 

*Aman dikkat! Kredi kartlarında sanki daha sonra biz o paraları ödemeyecekmiş gibi davranış sergilemeniz sizlere dünyayı satın alma hissi uyandırsa da bilinçli kullanımı öğrenmeli ve kredi kartlarını, alışveriş kartlarımızın sayısını biraz tekli rakamlara düşürmeliyiz. Abartmayalım ki sonradan zararlarını biz çekmeyim ve toplumda derin yaralar açmasına izin vermeyelim.Mümkünse tek kart kullanın ve limitini aşağı çekin.

*Alışverişin sizin için gerçek anlamını bir düşünün ve kendi kararlarınızı sadece kendiniz alın. Biraz egoist ve süper egonun dengeli dağılımına izin verin, Alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda kendinizi başkalarının yönlendirmesine izin vermeyin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.