Alışveriş Çılgınca Bir Hastalık mıdır?

Canınız sıkıldığında ya da keyfiniz fazlasıyla yerinde olduğunda alışveriş mi yapıyorsunuz. Alıveriş yapabilmenizi için bahaneniz aslında alışverişin ta kendisi mi? Etiketleri dahi üzerinde duran elbiseleriniz, gardırobunuzu doldurmuş haliyle sizi mutlu ediyor olabilir ama bir şeyleri satın alabiliyor fikri sizi daha da cezbediyor aslında. Halbuki satın aldığınız ayakkabılarınız gardırobunuzdakilerle hiç uyumlu olmasa da bu sizi rahatsız etmiyor ve hala yeni alışveriş planları yapıyorsanız, durun! Ve alışverişin çılgınca bir hastalık olduğunu bilin ve gereksiz alışveriş tutkunuza nefsiniz yüzünden yenilmeyin.

Peki gerçekten de alışveriş bağımlısı olduğunuzun farkında mısınız? Borç içinde olduğunuz halde işinizde stres veya aile ilişkilerinizde sorun yaşadığınızda kendinizi yeni şeylerle mutlu etmenin yolunun sadece alışverişten geçtiğini düşünüyorsanız maalesef alışverişin çılgınca bir hastalığına tutulduğunuzu söyleyebiliriz.

Alışveriş hastalığının kadınlarda neden daha çok görüldüğünü hiç merak ettiniz mi? Birçoğumuz iç dengemiz bozulduğunda kendimizi değersiz hissettiğimizde güçsüz ve depresif hissettiğimizde bunun dışarıya vurma şekli farklı olur. Kimi kendini daha iyi hissetmek için uyur, kimi spora verir kendini kimisi de alışverişe çıkmayı tercih eder. Kadınlarla erkekler arasında toplumda kabul görmüş değişkenlikler var. Meselâ kadınlar içinde yaşadıkları değersizlik ve güçsüzlük hissini alışverişle telafi ederken, erkekler bu durumu birden fazla kadınla beraber olarak aşmaya çalışmaktadır.

Kadınların alışveriş tutkunluğu toplumda daha çok kabul gördüğünden aslında erkeklerin de alışveriş eğiliminin üzerini örtmekte ve “erkektir ne de olsa yapar” fikriyle kanıksanmaktadır. Haliyle de farkında olmadan toplumsal beklentilere göre uyumlu hareket edildiğinden alışveriş hastalığının da en çok kadınlarda görüldüğü kabul görmüştür.

admin: