Algılamayı Arttıran, Hafızayı Güçlendiren Besinler!

0

 

Günlük kalorimizin %30’una yakınını harcayan ve vücudumuza yalnızca %3 oranında ağırlığı olan beynimiz, enerji için glikozu kullanmakta ve bizim vücudumuza aldığımız doğal besinlerle beslenmektedir. Uzmanlara göre algıyı artıran, konsantrasyon yeteneğini artırmak ve hafızayı güçlendiren besinler için yalnızca tek tip besinlere yönelmek tamamen yanlış olmakla birlikte, sağlıksız bir tercihtir. Beynimizin gelişimini, hafızayı sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmeyle tam performansa ulaştırabiliriz. Yeterli ve dengeli beslenmeden beş grup besin yani et, ekmek, süt, sebze-meyve ve yağ-şekeri yeteri miktarda kullanmayı anlarız. Bu besinlerin ne kadarının yeterli olacağı ise kişiden kişiye değişmekte olup, kişinin yaşı, cinsiyeti, sağlık ve besin tercihleri günlük aktiviteleri tüketim veya ihtiyaç miktarları belirler.

Beynin gelişimini, kişinin konsantrasyon yeteneğini artıran, öğrenmeyi kolaylaştıran ve hafızayı güçlendiren besinler ve maddeleri bilmek daha sağlıklı yaşamamız için kolay bir yoldur.

  • Folik Asit, vitaminlerden B grubuna giren kıymetli bir vitamindir. Beynin gelişimine ve zekaya olan etkileri anne karnından itibaren takip edilmete olup, folik asit eksikliği zeka geriliğine sebep olabilmektedir. Bu vitamin için bir anlamda beynin gıdası da denilebilir. Folik asit en çok pirinçte bulunmakta olup pirinç tüketimi ile folik asit ihtiyacının bir kısmı karşılanabilir.
  • Yine B grubu vitaminleri aynı zamanda yorgunluğa, paniğe ve strese çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu vitaminin eksikliğinde konsantrasyon eksikliği ve unutkanlık, öğrenme zorluğu gözlemlenmektedir. Bu vitamin daha çok kuru baklagillerde, kırmızı ette, balıkta, yoğurta-süt-peynir ürünlerinde, tavuk etinde, muz, kavun, brokoli, yumurta, enginar gibi besinlerde bolca bulunmaktadır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.