Adet söktürücü bitkiler

0

Adet kanaması yani regl kadınlar için hormon düzenleyici bir nitelik taşır. Vücudun gerçekleştirdiği bu işlem sırasında olgunlaşmış ve döllenmeyen yumurtalar, kirli kan ile beraber dışarı atılır. Adet düzensizliğiniz sürekli ise bir doktora başvurmanız önemlidir. Adet düzensizliği zaman içinde dışarı atılmayan yumurtaların kist haline gelmesine, çocuk sahibi olmanın zorlaşmasına neden olmaktadır. Dönemsel olarak yaşanan adet gecikmesi için adet söktürücü bitkiler size yardımcı olabilmektedir. Zaman zaman hava değişimleri, dönemsel stresler kadınların adet döngüsünün bozulmasına neden olabilir. Adet söktürücü bitkileri içmeden önce eğer çok sık adet düzensizliği yaşamıyorsanız bir hamilelik testi yapmanızda da fayda vardır aksi halde hamile olduğunuzu fark etmeyerek bebeğinizin hayatını riske atabilirsiniz.

Adet söktürücü bitkiler nelerdir?

adet-sokturucu-bitkiler-2-elsedo-com

  • Siyah-mavi koho bitkisi: Son dönemde tanımaya başladığımız ve adından sıkça söz ettirmeye başlayan bu bitki Amerika’da bulunan yerlilerce yetiştiriliyor ve yerli halk bitkiyi oldukça sık kullanıyor. Adet söktürücü bitki; hormonların dengede kalmasını sağlıyor ve adet ağrılarının da hafiflemesine yardımcı. Bitkiyi çay halinde ya da salatalar ile beraber tüketmeniz mümkün. Biz koho bitkisini henüz yeni tanırken Uzakdoğu bu bitkiyi çok uzun dönemlerden beri adet söktürücü olarak kullanıyor.

    adet-sokturucu-bitkiler-3-elsedo-com

  • Dere otu: Birçok kişi için yeşil bir salata bitkisi olan dereotu aslında tam bir söktürücü niteliğe sahip. Rahim kasılmasını dahi arttıran niteliğe sahip olan dereotu adet söktürücü olarak kullanılırken dikkat edilmesi gereken bitkilerden biridir. Dereotu kullanarak adet düzeninizi sağlayacaksanız mutlaka bir test yapmanız gerekli.

    adet-sokturucu-bitkiler-4-elsedo-com

  • Havuç: adet kanamanız gecikti ve şişkinliğiniz arttı, artık bu durum sizi rahatsız ediyorsa mutlaka adet söktürücü olarak havuç kullanmalısınız. Eğer adet düzensizliğiniz sürekli ve doktordan da yardım alıyorsanız, sık yediğiniz havuç salataları sizi bu dertten kurtarabilir ve ağrısız bir adet dönemi yaşamanızı sağlayabilir.

Adet gecikmesi birçok kadın için önem verilmesi gereken bir durumdur ve mutlaka ilk aşamada doktora başvurmakta fayda vardır. Adet gecikmesi panik olunacak bir durum değildir her kadın hayatının belirli dönemlerinde stres, aşırı egzersiz yapmak, ilaç kullanımı, hava değişimi gibi durumlardan kaynaklı olarak adet gecikmesi yaşamaktadır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.