Adet Söktüren Bitkisel Çaylar

Adet dönemi çoğu kadın için zorlu geçer. Periyoda yakın baş ağrıları, vücutta şişkinlik, kol ve bacaklarda ağrı, su toplaması, gaz sancıları ve asabiyet en çok rastlanan şikâyetlerdir. Bu ağrıların birçoğunun kaynağı hormonsal değişimlerdir. Artan iç basınç da diğer önemli ağrı sebebidir. Adet kanaması genellikle ilk gün çok hafiftir ama 2. veya 3. gün bebek için oluşturulan yatağın atılmaya başlaması ile şiddetlenir. Bu atım gerçekleşene kadar ağrı da şiddetlenir. Ağrıların azalması için adet söktürücü çaylar bu aşamada fayda sağlayabilir.

 Adet Dönemini Rahatlatan Bitkisel Çaylar

Bazı kadınlarda ise çok daha şiddetli adet ağrıları olur. Bunların sebebi miyom veya polip olabilir. Normal sınırların dışında ağrı çeken kadınların mutlaka bir jinekoloğa gitmesi tavsiye edilir.

Papatya Çayı

Papatya adet söktürücü çaylar arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Adet söktürmenin yanı sıra vücutta ki iltihapların geçmesinde faydalıdır. Papatya çayı adet düzensizliği çekenler için de önerilir. Papatya çayı 1 avuç kuru papatyanın 1 litre suda 5 dakika kadar kaynatılması ile elde edilir. Süzülerek içilmelidir.

Biberiye Çayı

Papatya ile birlikte veya tek başına hazırlanan biberiye adet söktürücü çaylar içerisindedir. Bu çay kabızlığı da giderdiğinden adet döneminde söktürücü etkinin yanında rahatlatıcı olarak da içilebilir. Ayrıca sinirleri yatıştırdığından adet dönemi için çok faydalı bir çaydır. Biberiye çayını hazırlamak için bir avuç biberiye 1 litre suda kaynatılır. Sabah akşam içilebilir.

Kekik Çayı

Adet sırasında özellikle mide hassasiyeti çeken kadınlara adet söktürücü çaylar içerisinde kekik tavsiye edilebilir. Kekik çayı aynı zamanda adet periyotlarını düzenlemekte de faydalıdır. Kolesterole de iyi gelen kekik çayı 2 yemek kaşığı kekiğin kaynamış suda 5 dakika bekletilmesi ile hazırlanır.

Zerdeçal Çayı

Papatyadan sonra en çok önerilen adet söktürücü çaylar arasında zerdeçal gelir. Zerdeçal çok iyi bir toksin atıcıdır ve karaciğere de iyi gelen bir bitkidir. Zerdeçal toz halinde aktarlarda bulunmaktadır. Çay için 1 litre su kaynatılıp içerisine 1 yemek kaşığı zerdeçal atılıp 5 dakika bekletilir ve sonra süzülür. Bu çay biraz acı olduğundan içerisine bal eklenebilir.

Civanperçemi Çayı

Civanperçemi çayının adet ve idrar söktürücü özelliği vardır. Bağırsak gazlarına iyi gelir. Bağırsak gazları adet döneminde ağrıyı arttıran bir etmen olduğundan civanperçemi çayı tavsiye edilir. 1 litre suya 2 yemek kaşığı dolusu kuru civan peçemi atılıp 5 dakika kaynatılıp süzüldükten sonra çay hazırdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.