Adet Gecikmesi Nedenleri ve Çözümleri

Olgun bir kadın 28 günde bir olmak üzere regl süreci yaşar. Aylık süreç içinde yaşanan kanamanın nedeni büyüyen yumurtaların vücuttan atılmasını sağlamaktır. Adet düzeni bazı durumlarda; hastalıklardan, mevsimsel değişikliklerden, kilo alıp verme durumlarından etkilenerek değişebilir. Her kadın doğal bir şekilde 1 yıl içinde 2 defa adet düzensizliği yaşamak durumunda kalabilir. Regl düzeniniz 1 senede 2 den fazla değişim gösteriyorsa bu durumun mutlaka bir doktor tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Bir kadın için adet dönemi 21 gün ile 35 gün arasında değişiklik göstermektedir. Yetişkin ve normal işleyişe sahip bir vücutta adet 2 ile 7 gün arası sürmektedir ve bu süreç boyunca bir kadın 20 ile 60 mililitre kadar kanama ile karşı karşıya kalmaktadır. Adet gecikmesi tıp dilinde Oligomenore olarak tanımlanmıştır

adet-gecikmesinin-nedenleri-ve-cozumleri-elsedo-com

Adet gecikmesinin nedenleri nelerdir?

Adet gecikmesinin nedenleri arasında ilk olarak akla gelen konu hamileliktir. Eğer aktif bir cinsel yaşamınız varsa doktora gitmeden önce ya da herhangi bir ilaç kullanmadan önce mutlaka bir hamilelik testi yapmanızda fayda vardır.

adet-gecikmesinin-nedenleri-ve-cozumler-2i-elsedo-com

Adet gecikmesine neden olan hastalıklar ve adet gecikmesinin çözümleri:

  • Hormon bozukluğu: Adet düzeni tamamen FSH hormonu ile alakalıdır ve adet düzeninizi bu hormon sağlar demek mümkündür FHS hormonu tiroit bezlerinden etkilenerek ya da testosteron hormonundan etkilenerek az ya da çok salgılandığında adet düzensizliği oluşmasına neden olur. Hormon tedavisi ile çözüme kavuşur
  • Erken over yetersizliği: Bazı durumlarda kadınlar erken menopoz yaşar ve bu durumdan dolayı adet görmemeye başlarlar. Çözümü yoktur ancak bazı istisnai durumlarda ilerleyen dönemlerde yeniden adet kanaması gören kişiler olmuştur.
  • İlaçlar ya da radyasyon: Kanser tedavileri ya da kullandığınız herhangi bir ilaç adet düzeninizi etkileyebilir. Özellikle kanser tedavisi sırasında kadının üreme yetisini koruyacak bir tedavi süreci izlenmelidir aksi halde hamile kalamama durumu oluşabilir.
  • Polikistik over sendromu: Progesteron hormonu ile alakalı bir durumdur. Bu hormonun salgılanmaması kadının adet görememesine neden olur ve ilerleyen dönemde kıllanmalar artar, sivilcelenme başlar. Özellikle aşırı kilo, aşırı zayıflık, menopoz dönemlerinde sık görülen bir durumdur. Hormon tedavisi ve diyetisyen takviyesi ile sonuç alınabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.