1-2 Yaşındaki Çocuğumuzun Dengeli Beslenmesi

0

1-2 Yaşındaki Çocuğumuzun Dengeli Beslenmesi

 

Geleceğimiz, neslimiz dediğimiz evlatlarımızın sağlıklı büyümesinin en önemli faktörlerinden biri de beslenmesidir. 1-2 yaşındaki çocuğumuzun dengeli beslenmesi hem beden hem de zihin sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden çocuğumuzun sağlıklı yetişmesi için dengeli beslenmesi oldukça önemlidir. İşte bu yüzden “Dengeli beslenecek de çocuğum hangi gıdayı ne kadar tüketecek?” sorusu çoğu anne için cevapsız soru işaretidir.

Uzmanlara göre; 1-2 yaşındaki çocuğumuzun dengeli beslenmesi için günlük dengeli bir şekilde et, süt, meyve, sebze, tahıl, şeker ve hatta yağı grubu gıdalardan tüketmeleri gerekmektedir. Bu dönemde çocukların günlük kalsiyum ihtiyacı 350 mg.’dır. Bu miktarı da 250 ila 300 gr. süt, yoğurt ve peyaz peynirin bir kibrit kutusu büyüklüğünde tüketilmesi karşılamaktadır. Çocuklarımızın her dönem olduğu gibi bu dönemde de D vitamini ihtiyacı vardır ve D vitaminli gıdalar yetersizliğinden ve kışın da güneşten yararlanma olanağı çok az olduğundan bu yaşta çocuklarımıza 400 ünite D vitaminine de devam etmekte fayda vardır. Demirden zengin gıdaları verirken özellikle C vitamini ile vermeye de annelerin muhakkak dikkat etmesi gerekir. Ancak C vitaminini vücut depolamadığından da C vitamini günlük verilmelidir.

1-2 yaş beslenme2

İlk yıldan farklı olarak 1-2 yaşındaki çocuğumuzun dengeli beslenmesinde inek sütüne de yer verebiliriz. 1 veya 2 su bardağı süt yeterli gelmektedir. Ancak çocuklar daha çok inek sütü içmek isterlerse buna müdahale etmeli ve gereğinden fazla içirmemelisiniz. Çünkü böyle bir durumda hem tek yönlü ve sağlıksız beslenme olacağı gibi, kabızlık ve hatta kansızlık gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu dönemde çocuğumuza yavaş yavaş yumurta beyazı ve bal yedirmeye başlayabiliriz. Ama asla bu yaşlarda ve erken yaşlarda çocuğumuzu tuzla ve şekerle tanıştırmamak en önemli sağlık yatırımıdır. Aksi takdirde ileri yaşlarında tuz ve şekere bağlı hastalıklarla tanışmasına sebep olabiliriz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.