Gözaltı Morlukları İçin Çözüm Önerileri

0

Uykusuz gecelerin sonunda ya da çok yoğun bir çalışma temposunun ardından gözlerimizin altında morluklar oluşur. Gözaltı morluklarını ise yaşlanmadan sağlıksız beslenmeye, stresten ilaçlara kadar uzanan birçok nedeni var fakat bazı kişilerde hiç sorun olmasa da genetik faktörler yüzünden gözaltı morlukları oluşabiliyor. Diğer nedenler ortadan kalktığı zaman gözaltı morlukları da bir nebze azalıyor ya da tamamen ortadan kayboluyor fakat genetik yatkınlık yüzünden oluşan morluklar ve halkalar maalesef pek kolay kaybolmuyor. Sizlere bakımla, makyajla ya da bir takım hileler ile gözaltı morluklarınız dan tamamen ya da anlık kurtulma önerileri vereceğiz.

Güneş Kremleri: Gözaltı bakımınız için kullandığınız kremlerin güneşten koruyucu olmaları çok önemli çünkü gözaltlarımızın dersi çok ince ve hassas olduğundan güneşten ve terden çok çabuk etkileniyorlar. Korunmasız güneşe çıkmak hiperpigmentasyona ve sonrasında da cilt kanserine davetiye çıkarıyor. Korunmak için mutlaka çok faktörlü güneş kremlerini tercih edin.

Makyaj temizlerken dikkat: Makyajınızı suyla ya da kimilerinin yaptığı gibi kuru kuru temizlemeye kalktığınızda göz altı derinize tahmin edemeyeceğiniz kadar çok zarar verirsiniz. Bu yüzden özel makyaj temizleyicileri kullanmanız çok önemli. Eğer yanınızda bulunmadığı bir ana denk geldiyseniz elinizde bulunan yağlardan, zeytinyağı, badem yağı gibi, kullanarak daha rahat bir şekilde göz makyajınızı temizleyebilirsiniz. Ayrıca sakın tembellik yapıp makyajınız ile uyumayın. Bu cildinizin çok erken yaşlanmasına sebep olacaktır.

Göz-Çevresi-Bakımı

Sıcak Su: Yüzünüzü olabildiğince sıcak su ile yıkamamaya özen gösterin çünkü sıcak su damarların genişlemesine sebep olacağı için gözaltı torbalarınızın şişmesine ve bütün kusurların göz önünde olmasına sebep olur. Soğuk su ise tam tersi bir etki gösterir. Ayrıca yüzünüzü soğuk suyla yıkadığınızda gerginleştirici bir etkisinin olduğunu da fark edersiniz.

Alerjik Bir bünyeniz Varsa: Eğer bünyeniz alerjik ise, bahar ayları yaklaştığında oluşan alerjik nezle, sürekli hapşırmaya yol açtığı için gözlerinizin de sürekli kızarmasına yol açacaktır. Bu da bir süre sonra kendini morluk olarak gösterebilir. Kafein içeren kremlerden kullanırsanız, alerjinin sebep olduğu gözaltı şişmelerini azaltabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzun önereceği bir antihistaminik ilaç hem alerjinizi hem de alerjinin sebep olduğu olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.

Lazer Tedavisi: Gözaltlarınızda ki kılcal damarlar kırmızı ya da mavi renklerde ve belirgin olarak görülüyorsa lazer tedavisi işe yarayabilir. Uzman bir doktorun görüş ve önerilerini alın.

Kapatıcılar: Bunlar zaman gerektiren işler bana hemen şu anda bir formül lazım diyorsanız, ten renginize uygun bir kapatıcı gününüzü kurtarabilir. Bu uygulamada önemli olan ten renginize yeterince uygun bir kapatıcı seçmeniz. Ten renginiz ne olursa olsun sarı bazlı kapatıcılar kullanmayın bu renk kapatıcılar gözaltı kusurlarınızı göz önüne çıkaracaktır. Kapatıcıyı uygularken iyice yedirmeye dikkat edin. Küçük vuruşlarla önce gözaltlarınıza bırakın sonra hafif ovalamalarla kirpik diplerinize kadar yedirin. Makyaj çizgilerinin belli olmaması ve daha doğal bir görünüm için burun kenarlarınıza kadar kapatıcı rengini korumaya özen gösterin. Şeftali tonlarında bir kapatıcı hemen hemen tüm cilt renklerinde işe yarar, unutmayın.

Kirpiklerinizi Kıvırın: Kirpiklerinizi kıvırmayı deneyebilirsiniz, bununla ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle ki eğer kirpikleriniz kıvrık olursa gözaltlarınıza kirpiklerinizin gölgesi düşmez bu da karşıdan bakıldığında daha net bir görüntü olarak yansır.

Hyalüronik asit dolgusu: Eğer gözaltlarınızın çok çökük göründüğünden şikayetçiyseniz ve ne yapsam fayda etmiyor diyorsanız hyalüronik asit dolgusu yaptırabilirsiniz. Eğer bu işlem için uygun iseniz doktorunuz size zaten tavsiye edecektir. Bu işlem ile göz altlarınız ışıklanır ve çökük görüntüsü büyük ölçüde azalır.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.