Elektronik Oyunların Çocuklar Üzerindeki Etkileri

0

Günümüzde çocuklar da teknolojinin ve internetin nimetlerinden faydalanarak zamanlarının büyük bir çoğunluğunu bilgisayar başında geçiriyor. Birçok anne baba çocuklarının bilgisayar başında ya da cep telefonlarının başında oyun oynarken kendisini mutlu hissettiği için çocuklarına bu konuda çok fazla baskı yapmıyor. Ancak bu durumun verdiği olumsuzluklar çocukların küçük yaşlarda çok etkilenmesine sebep olmasa da ilerleyen yaşlarda etkilenmelerine neden olur. Elektronik oyunların çocuklar üzerindeki etkileri anne ve babanın davranışlarına göre dikkat edilirse olumlu, dikkat edilmez ise olumsuz olarak görülebilir.

Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda elektronik oyunların çocuklarda içgüdüsel olarak başarma ve kendisine güven gibi duyguları geliştirdiği belirtilmiştir. Hatta bazı elektronik oyunların çocukların el ve göz koordinasyonunu sağlaması, problemleri çözme yeteneğini arttırması ve zekâlarının gelişmesine katkısı olduğu biliniyor. Ayrıca bazı elektronik oyunların oynarken çocuklara öğrenme ve eğitilme gibi katkıları da bulunuyor. Ancak tüm bunlar, yani elektronik oyunların etkisini olumlu ya da olumsuz duruma getirmek çok ince bir çizgi ile ayrılmış hassasiyettedir.

elektronik oyunların çocuklar üzerindeki etkileri

Elektronik Oyunların Çocuklarda Bıraktığı Olumsuz Etkiler

Çocukların elektronik oyunlardan olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden olacak ya da engelleyecek olan anneler ve babalardır. Çocuklar yukarıda belirtildiği gibi oyunlardan olumlu olarak etkilenebilirler. Bunun için çocukların elektronik oyunların başında ne kadar süre kaldığı çok önemlidir. Çok uzun süre elektronik oyunlar ile ilgilenen çocuklar birkaç açıdan olumsuz olarak etkilenirler. Öncelikle uzun süre bilgisayar ya da cep telefonlarının ekranına bakan çocuklar oyun oynamanın verdiği heyecan ile ne şekilde oturduklarını fark etmezler. Birçok çocuk oyunun başından kalktıktan sonra eklem ağrıları ile karşılaşabilir. Gününün büyük bir kısmını elektronik oyun oynayarak geçiren çocukların sosyal açıdan da kendilerini geliştirmeleri daha güç olur.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.