Disiplin mi Ceza mı?

1

Bazı anne babalar disiplin ile cezanın aynı olduklarını veya çocuğumuzu disiplin edebilmek için cezanın olması gerektiğini düşünüyor olabilirler. Disiplinin Latincede anlamı nasıl yapılacağını öğretmek anlamında kullanılmaktadır. Çocukları disipline etmek; yapılması gerekenleri öğretmek, sorumluluk kazandırmaktır. Ceza ise kendinden büyük kimselerin yanlış davranıştan sonra fiziksel ve ya duygusal olarak yanlış davranıştan hoşlanmadığını belirtmesidir.

Bazı ebeveynler çocuklarının kendilerinden korkmazlarsa onların sözlerini dinlemeyeceklerini ve ileride çok sıkıntı yaşayabileceklerini düşündüklerinden ödül ve cezanın çocuk yetiştirmede mutlaka olması gerektiğini düşünmektedirler. Bir çocuk, yapması gereken sorumluluğu ceza almamak için yaparsa olaylar karşısında muhakeme etme yeteneği kazanamaz. Karşısına çıkan problemlere karşı çözüm üretemez. Ayrıca her davranıştan sonra çocuk iyi ya da kötü değerlendirme beklentisi içine girer. Bu da kendi başına karar veremeyen anne babaya bağımlı bir birey haline getirir.

Ceza yöntemini artık bırakmak lazım bunun yerine geçen birçok pozitif disiplin bulunmaktadır. Çocuğa itaat ederek değil, düşünerek karar verme yetisi kazandırmalıyız.

Ceza ister duygusal olsun ister fiziksel olsun çocukta kalıcı iz bırakır.  Cezalandırılan çocuk korktuğu için o davranışı bir daha tekrarlamayabilir ancak o davranışın yanlış olduğunu içselleştiremez.  Anne baba görmeden o davranışı ilk fırsatta yapmaya da kalkabilir. Aşırı ceza alan çocuklarda da dışarıda başkasına zarar verme eğilimi gösterebilir.

Pozitif disiplini hayatımıza yerleştirdiğimizde daha mutlu bir aile olabiliriz. Bu çocuğumuza sınır koymayacağız ve her istediğini yapacağız anlamına gelmemeli. Çocuğumuza doğru karar verme yetisi kazandırıp, özgüvenli birer çocuk yetiştirmemiz anlamına gelmelidir.

1 YORUM

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.